ОФСЕТНИЙ ДРУК
У цій статті спробуємо розповісти що таке офсетний друк і з чим зазвичай стикаються клієнти як у нашій, так і в інших друкарнях
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТИРАЖІ
У поліграфії все прийнято вимірювати у аркушах та частках. Основним (базовим) форматом аркуша у поліграфії вважається формат 640x900мм. З цього виходить що формат А2 - приблизно 1/2 частина (частка) від даного формату, А3 -1/4, А4 - 1/8, А5-1/16 і т.д.. Нині працівники поліграфії вже не здивуються, якщо розмовляючи з ними ви будете використовувати не листи і частки листа, а формати А3, А4 і т.д.. Вони все частіше і самі використовують ці терміни, вважаючи, що більшості клієнтів так звичніше.
Друк малих і великих тиражів – це зовсім не те саме. Головні відмінності можна визначити так:
• у ціні малого тиражу дуже відчутна вартість переддрукованої підготовки «приладки» додана самою типографією. Вартість великих тиражів нерідко може ненабагато перевищувати ціну самого паперу та фарби.
• Виготовлення великого тиражу займає чимало часу. Час друку малого тиражу в першу чергу залежить від положення в графіку друкарні.
• великі тиражі зазвичай друкуються на великих офсетних машинах. Маленькі тиражі можуть бути надруковані, як на великих, так і на малих.
Поділ на "малий" і "великий" тираж досить умовний: для одних 30 тисяч багато, а для інших - 1 година роботи. Але, в основному, тиражів у мільйон, сьогодні майже не зустрінеш, так що тираж у 30 тисяч аркушів А1 (або 240 тисяч А4) зазвичай вважають досить великими для будь-якої друкарні, а 1 тисяча А4 – мало для будь-якої. А ось між цими тиражами лежить безліч точок невизначеності. Ось наприклад, тираж у 5 тисяч А3 можна розмістити як у малій (там він буде вважатися великим), так і у великій друкарні (там він вже буде невеликим). І в різних ситуаціях вигоду часом можна знайти і там і там.
ТРОХИ ПРО ДРУКАРСЬКІ МАШИНИ
В принципі, вам, ніби має бути все одно, де і на чому друкують ваше замовлення: на сучасній гарній машині легко надрукувати погано, а на посередній і старій – дуже добре. Все залежить від ставлення друкарні до справи. Але основні знання технології вам не завадять, якщо вам потрібно виконавця.
Вище ми вже згадували про "великі" і "малі" машини. Зазвичай, у нас у Києві, та й в Україні, до великих відносять машини формату 1000x700. Зазвичай саме про них говорять у розмові: "Це піде на велику... "
До середніх машин віднесемо з форматом від 640×450 до 740×520, а 520×360 і все, що менше – до малих.
Здебільшого серед великих офсетних машин у нас переважають німецькі – Heidelberg Speedmaster 102/104, KBA Rapidа, MAN Roland.
У парку середніх машин вибір різноманітніший. також - Heidelberg Speedmaster, MAN Roland, KBA Rapida. Також багато японських машин, чеські - Dominant і дуже схожа Polly. Хоча більшість цих машин працює не погано, все ж таки друк замовлення наприклад на Dominant'і в не знайомій друкарні - це зайвий привід турбуватися більше ніж зазвичай.
Ну, і про малі, формату А3. Основна частина цих машин для якісного, повнокольорового друку непридатна, тому що не призначена, водночас не замінні при друкуванні текстової продукції.
Серед серйозних та встановлених малих машин, знову ж таки переважає – Heidelberg GTO. Напевно тому, що KBA Rapidа, MAN Roland., малих не виготовляють. Останнім часом серед малих з'явилося багато японських Hamada, Ryobi, Hashimoto, Shinohara, але їх у Києві не дуже багато.
ПРО ЦІНУ
Якщо ви почнете з'ясовувати, скільки обійдеться зробити маленький тираж за пару днів, ціновий розкид вас здивує. Припускаємо, що отримані ціни в різних друкарнях відрізнятимуться багаторазово. Спробуємо розібратися у цій ситуації.
Вартість не має прямого зв'язку з якістю поліграфії та надійністю друкарні. У той же час популярність компанії не є гарантією надійності.
Спілкуватися з менеджерами – приймальниками замовлень – процес малокорисний. Про ціну і терміни серйозно потрібно говорити тільки зі справжнім менеджером, правильно він називається - керуючий.
Прайс у поліграфії - не більше, ніж предмет для розмови. Для будь-якого замовлення визначена вартість, за яку його можна виготовити і всі керуючі добре собі її уявляють. Вам потрібно вдати, що ви теж її знаєте.
Досить розумно свої замовлення друкувати в одній друкарні на добрих умовах. І нічого страшного, якщо ця друкарня буде не великою, набагато важливіше спілкуватися там із людьми, які приймають рішення. Якщо ви постійний замовник, іноді можна домогтися неможливого - і за ціною, і за термінами.
ПРО КОЛЬОРОВІСТЬ МАШИН
Звичайне замовлення друкується в 4 фарби, але при цьому машини бувають як чотирьох-і більше, у цьому випадку всі фарби кладуть за один прогін, а буває одно-, двофарбові. Тут прогонів буде більше – 4 або 2. Основною перевагою 4-х секційних машин перед 1- та 2-х, є – суміщення фарб. Так як після першого прогону папір деформується і відповідно якщо прогонів більше ніж один, то поєднати фарби дуже складно, а у випадку 1-о барвистих – практично неможливо! Після того, як папір змінив свої геометричні розміри, точно потрапити в хрести вдруге, вже не можна.
При повнокольоровому друку в кілька прогонів крім проблеми з усадкою паперу існує ще одна - попадання в колір. Адже друкуючи на 4-мальовничій машині друкар бачить, закінчений відбиток і може регулювати щільність фарби, тим самим впливаючи на колір. У другому випадку друкар може змінити колір лише на останньому прогоні.
РІЗНОТОННИЦЯ
Так як офсетні фарби в'язкі і густі, розтіктися миттєво вони не можуть, тому зміни в подачі фарби видно не відразу, а через якийсь час, після друку пару десятків листів і лише потім, перехідний процес закінчується і лист перестає відрізнятися від кожного наступного. Перехідний процес викликає так само зупинка і запуск машини або зміни швидкості друку. З цього випливає, що повна відповідність листа попередньому не досягається ніколи. Єдине, при великих тиражах у якийсь момент відзнаки стають дуже малі. Говорячи про друк малих тиражів, проміжок часу від початку друку і до зупинки – дуже малий, відповідно і різнотонниця зазвичай помітна більше.
КІЛЬКА СЛІВ ПРО ЛАКУВАННЯБагато існує видів лакування. Вона буває суцільною або вибірковою, матовою або глянсовою і робиться різними лаками. Вибіркове лакування завжди складніше і природно дорожче, ніж суцільне. Лакування з використанням УФ-лаків, найбільш блискуче і ефектне
На сучасних багатобарвних машинах, встановлена секція лакування, тому окремого прогону для лаку не потрібно. Крім блиску лак ще й підвищує зносостійкість барвистого шару.
ПІСЛЯДРУКАРСЬКА ОБРОБКА
Насамкінець, про що можна сказати – не завжди друк виявляється найдорожчою та складною частиною виробництва замовлення, а післядрукарські, оздоблювальні процеси. Таких процесів існує безліч. Щось із них автоматизовано, але багато хто виконується з використанням ручної праці. Можна зіткнутися з тим, що ціна якої-небудь післядрукарської операції буде різного типу паперів відрізнятися в кілька разів, тому що для одного паперу підходить обробка машинна, а для іншого – ручна тільки. Тож радити тут щось дуже важко.
Також продукція, що Вас цікавить, може знаходитися в одному з цих розділів:
ОФСЕТНАЯ ПЕЧАТЬ
В этой статье попытаемся рассказать что такое офсетная печать и с чем обычно сталкиваются клиенты как в нашей, так и в других типографиях
ЧТО НУЖНО ЗНАТЬ О ТИРАЖАХ
В полиграфии все принято измерять в листах и долях. Основным(базовым) форматом листа в полиграфии считается формат 640x900мм. Из этого выходит что формат А2 - примерно 1/2 часть(доля) от данного формата, А3 -1/4, А4 - 1/8, А5-1/16 и т.д.. Нынче работники полиграфии уже не удивятся, если беседуя с ними вы будете употреблять не листы и доли листа, а форматы А3, А4 и т.д.. Они все чаще и сами используют эти термины, пологая, что большинству клиентов так привычнее.
Печать малых и больших тиражей – это совсем не одно и то же. Главные отличия можно определить так:
• в цене малого тиража очень ощутима стоимость предпечатной подготовки «приладки» добавленная самой типографией. Стоимость больших тиражей не редко может ненамного превышать цену самой бумаги и краски.
• Изготовление большого тиража занимает не мало времени. Время же печати малого тиража в первую очередь зависит от положения в графике типографии.
• большие тиражи как правило печатаются на больших офсетных машинах. Маленькие тиражи могут быть отпечатаны, как на больших, так и на малых.
Деление на "малый" и "большой" тираж довольно условно: для одних 30 тысяч много, а для других - 1 час работы. Но, в основном, тиражей в миллион, сегодня почти не встретишь, так что тираж в 30 тысяч листов А1 (или 240 тысяч А4) обычно считают довольно большими для любой типографии, а 1 тысяча А4 - мало для любой. А вот между этими тиражами лежит множество точек неопределенности. Вот например, тираж в 5 тысяч А3 можно разместить как в малой (там он будет считаться большим), так и в крупной типографии (там он уже будет небольшим). И в разных ситуациях выгоду порой можно найти и там и там.
НЕМНОГО О ПЕЧАТНЫХ МАШИНАХ
В принципе, вам, как бы должно быть все равно, где и на чем печатают ваш заказ: на современной хорошей машине легко напечатать плохо, а на посредственной и старой – очень хорошо. Все зависит от отношения типографии к делу. Но основные знания технологии вам не помешают, если вам нужно будет исполнителя.
Выше мы уже упоминали о "больших" и "малых" машинах. Обычно, у нас в Киеве, да и на Украине, к большим относят машины формата 1000x700. Обычно именно о них говорят в разговоре: "Это пойдет на большую..."
К средним машинам отнесем с форматом от 640x450 до 740x520, а 520x360 и все, что меньше - к малым.
В большей части среди больших офсетных машин у нас преобладают немецкие - Heidelberg Speedmaster 102/104, KBA Rapidа, MAN Roland.
В парке средних машин выбор более разнообразен. теже - Heidelberg Speedmaster, MAN Roland, KBA Rapida. Так же много японских машин, чешские - Dominant и очень схожая Polly. Хотя большинство этих машин работает не плохо, все же печать заказа например на Dominant'е в не знакомой типографии – это лишний повод беспокоиться больше чем обычно.
Машины среднего формата называют "полулистки", как правило ни в чем, кроме печатного формата, не уступают большим.
Ну, и о малых, формата А3. Основная часть этих машин для качественной, полноцветной печати непригодна, потому как не предназначена, в то же время не заменимы при печати текстовой продукции.
Среди серьезных и установленных малых машин, опять же преобладает - Heidelberg GTO. Наверно потому что KBA Rapidа, MAN Roland., малых не изготавливают. В последнее время среди малых появилось много японских Hamada, Ryobi, Hashimoto, Shinohara, но их в Киеве не очень много.
О ЦЕНЕ
Если вы начнете выяснять, сколько обойдется изготовить маленький тираж за пару дней, ценовой разброс вас, мягко говоря - удивит. Предполагаем, что полученные цены в разных типографиях, будут отличаться многократно. Попробуем разобраться в данной ситуации.
Стоимость не имеет прямой связи с качеством полиграфии и надежностью типографии. В тоже время, известность компании не является гарантией надежности.
Общаться с менеджерами - приемщиками заказов - процесс малополезный. О цене и сроках серьезно нужно говорить только с настоящим менеджером, правильно он называется - управляющий.
Прайс в полиграфии - не более, чем предмет для разговора. Для любого заказа, определенна стоимость, за которую его можно изготовить и все управляющие хорошо себе ее представляют. Вам нужно сделать вид, что вы тоже ее знаете.
Довольно разумно свои заказы печатать в одной типографии на хороших условиях. И нечего страшного, если эта типография будут не большой, намного важнее общаться там с людьми, которые принимают решения. Если вы постоянный заказчик, иногда можно добиться невозможного - и по цене, и по срокам.
КРАСОЧНОСТЬ МАШИН
Обычный заказ печатается в 4 краски, но при этом машины бывают как четырех- и более, в этом случае все краски ложат за один прогон, а бывает и одно-, двухкрасочные. Здесь прогонов будет больше – 4 или 2. Основным преимуществом 4-х секционных машин перед 1- и 2-х , является – совмещение красок. Так как после первого прогона бумага деформируется и соответственно если прогонов больше чем один, то совместить краски очень сложно, а в случае 1-о красочных – практически невозможно! После того, как бумага изменила свои геометрические размеры, точно попасть в кресты второй раз, уже нельзя.
При полноцветной печати в несколько прогонов кроме проблемы с усадкой бумаги, существует еще одна - попадание в цвет. Ведь печатая на 4- красочной машине печатник видит, оконченный оттиск и может регулировать плотность краски тем самым влияя на цвет. Во втором случае печатник может изменить цвет только уже на последнем прогоне.
РАЗНОТОННИЦА
Так как офсетные краски вязкие и густые, растечься мгновенно они не могут, поэтому изменения в подаче краски видны не сразу, а через какое то время, после печати пару десятков листов и лишь потом, переходный процесс оканчивается и лист перестает отличаться от каждого следующего. Переходный процесс вызывает так же остановка и запуск машины или изменения скорости печати. Из это следует, что полное соответствие листа предыдущему не достигается никогда. Единственное, при больших тиражах в какой то момент отличия становятся очень малы. Говоря о печати малых тиражей, промежуток времени от начала печати и до остановки – очень мал, соответственно и разнотонница как правило заметна больше.
НЕСКОЛЬКО СЛОВ О ЛАКИРОВКЕ
Много существует видов лакировки. Она бывает сплошной или выборочной, матовой или глянцевой и делается разными лаками. Выборочная лакировка всегда сложнее и естественно дороже, чем сплошная. Лакировка с использованием УФ-лаков, самая блестящая и эффектная
На современных многокрасочных машинах, установлена лакировальная секция, по этому отдельного прогона для лака не требуется. Помимо блеска лак еще и повышает износостойкость красочного слоя.
ПОСЛЕПЕЧАТНАЯ ОБРАБОТКА
Напоследок, о чем можно сказать – не всегда печать оказывается самой дорогой и сложной частью производства заказа, а послепечатные, отделочные процессы. Таких процессов существует огромное множество. Что-то из них автоматизировано, но многие выполняются с использованием ручного труда. Можно столкнуться с тем, что цена какой-нибудь послепечатной операции, будет для разного типа бумаг отличаться в несколько раз, потому как для одной бумаги подходит обработка машинная, а для другой – ручная только. Поэтому советовать здесь что-то очень трудно.